8bitu.cz - ezin o elektronice, eletrotechnice a matematice

Jít k navigaci - Jít k vyhledávání


Obvody softstart bez transformátoru

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Viděl jsem spoustu různých zapojení obvodů softstart, ale většina z nich byla použita v zařízeních s transformátorem. Pro generování zpoždění pro sepnutí relé využívala právě nižší napětí z transformátoru. Pokud ale máte aplikaci, kde se využívá pouze síťové napětí, a nechcete nebo nemůže investovat do malého "trafíčka", můžete využít některé z následujících zapojení.

Generátor náhodných čísel

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Pro spoustu aplikací stačí generátory pseudonáhodných čísel, ale ty mají jisté vlastnosti, jako například periodicitu sledu pulzů. Pokud signál periodicky vzorkuje a vytváříme z něj například osmibitové číslo, tak se sekvence za určitou dobu začne opakovat. To by se u následujícího zapojení stát nemělo, protože zpracovává šum.

728x90.gif Reklamní sdělení

Tester tyristorů

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Jednoduché zapojení na testování tyristorů se světelnou signalizací. Je sestavené pouze z diskrétních součástek a většinu těchto součástek najdete v šuplíku.

Jednotlačítkový spínač ON-OFF s obvodem 4013

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Byl jsem požádán, abych upravil konstrukci jednotlačítkového ON-OFF spínače (o kterém píši v tomto článku) tak, aby pracoval s napájením 14 voltů, aby tlačítko bylo jedním pólem připojeno k napájecímu napětí a cívka relé byla jedním pólem zeměná.

Optobrána – obvod 555 (556) a infračervené LED v akci

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Tento obvod byl navržen tak, aby se umístil na schodiště, a při vstoupení na schodiště z kterékoliv z obou stran rozsvítil světlo. Chtěl jsem to vymyslet bez MCU a výsledek je tu.

Dvoutlačítkový on-off spínač s prioritou vybraného tlačítka

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Zapojení je postaveno na obvodu 7400, který tvoří klasický obvod RS a obvod priority jednoho z tlačítek. Na výstupu jsou hodnoty logiky TTL a to jak podle tlačítek on, off, (výstup out) tak i jejich invertovaná hodnota (výstup /out).

Jednotlačítkový on-off spínač

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Určitě už jste mnozí z vás hledali způsob jak konkrétní zátěž či obvod zapínat i vypínat jediným tlačítkem. Existují různá zapojení jak s integrovanými obvody, tak v diskrétním provedení. Já už jistou dobu používám zapojení s integrovaným obvodem 40106. Je to 6x Schmittův invertor.

Zdroje proudu

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Někdy je prostě potřeba zdroj proudu. Ne, že by to bylo moje oblíbené téma, ale asi každý bastlíř se někdy ocitne před problémem, si takový zdroj proudu zkonstruovat.

Obvod softstart

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Často se stane, že nějaký spotřebič má příliš velký odběr při startu a vyhazuje jističe, častý problém výkonových zesilovačů, já jsem na tento problém narazil při startu 10A autotransformátoru. Kdy magnetizační proud i na prázdno vyhazoval jističe 10A.

Modul pro regulaci pomocí PWM

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Modul je postaven ze šuplíkových zásob ? byl jsem trochu nechcípaný (neměl jsem co dělat), tak jsme si v nepájivém poli trochu hrál a vzniklo právě toto zapojení. Určené je toto zapojení pro řízení 5W RGB LED.

Signalizace síťového napětí, Signalizace přerušení pojistky

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Mnohdy je potřeba signalizovat přítomnost napájecího napětí nebo o něm dát vědět nějakému obvodu. Případně kontrolovat stav pojistky, toto všechno lze realizovat pomocí velice jednoduchých zapojení, které se vám představí v tomto článku.

Diodové omezovače

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Diodové omezovače se používají pro omezení velikosti napětí. Například na vstupu NF zesilovače nebo jako úprava velikosti signálu pro některé integrované obvody.

Akustický test vodivosti

Kategorie: Ostatní » Bastlení

V tomto řešení se prakticky jedná o srovnávací metodu kde se na dvou děličích napětí porovnávají komparátorem hodnoty.

Generátor signálu obdélník, trojúhelník a pila.

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Velice levné a jednoduché řešení generátoru těchto signálů. Obvod využívá schmittova klopného obvodu. Lze s ním generovat širokou škálu kmitočtů a lze měnit střídu.

Senzor osvětlení s fotorezistorem

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Senzor se skládá z trojice rezistorů, jednoho fotorezistoru, z komparátoru a schmittova klopného obvodu.


Novinky Další novinky

[25. 06.]  A tentokráte vás zdravím z města New York.
[17. 06.]  Zdravim vas z Bostonu vazeni ctenari.
[10. 03.]  Tak jsem pro Vás připravil novou anketu. A snažím se pokračovat na projektu jehož výsledky bych zde rád zveřejnil, ale poněkud mě brzdí diplomová práce a práce.
[30. 01.]  Omlouvám se za nečinnost způsobenou značným nedostatkem času. Nevím, ale jestli se mi to podaří změnit. To víte, člověk stárne a jeho čas je potřeba jinde než na internetu.
[07. 03.]  Po dlouhé době jsme pro vás přichystali novou anketu - najdete ji níže v pravém panelu.

Reklama

Sádrokartony Karel Richter - sádrokartony a suché stavby Brno

Okruháři.cz

Virtuální operátor GoMobil - levné volání

Programujte.com

Léčivé obrazy - enkaustika Lenka Blažíková

Keramika Věra Coufalová - užitková keramika

Anketa

Jaký další modul byste ocenili v softwaru DSE?

RC články - pasivní

RC články - aktivní

Normované filtry

Syntetické indukčnosti

Materiálové tabulky

COM terminál

Design pro 555

Výpočet transformátoru

Výpočet uPásku

Výpočet štěrbinového vedení

Návrh Step-Up měniče

Návrh invertujícího měniče

Transfigurace trojúhelník-hvězda

Předřadník a bočník