8bitu.cz - ezin o elektronice, eletrotechnice a matematice

Jít k navigaci - Jít k vyhledávání


DSE - Design Software for Electrotechnology verze 0.93

Kategorie: Ostatní

Na svět přichází další verze softwaru DSE. Tentokráte není mnoho nových modulů, ale převážná část úsilí byla věnovaná opravě a hledání chyb, přepisování celého prostředí a jeho zlepšování jeho uživatelské přívětivosti. No a z nových modulů stojí za zmínku Návrhový modul pro obvod NE555 a moduly pro výpočet zvyšujícího a invertujícího měniče.

Stručné výsledky z Google Analytics na roky 2012 - 2014

Kategorie: Ostatní

O tom jak trpí obsah webu na úkor DSE.

728x90.gif Reklamní sdělení

DSE - Design Software for Electrotechnology verze 0.92

Kategorie: Ostatní

Vychází nové verze softwaru DSE, mimo 6 nových modulů bylo implementováno mnoho nových vlastností. Mnohé z nich budou ale patrné až v teprve připravovaných modulech.

Knihovny pro program EAGLE s objednacími čísly FARNELL

Kategorie: Ostatní

Po nové sekci DSE představené cca před týdnem dnes představím další novou sekci a to sadu knihoven pro program EAGLE která obsahuje i FARNELL čísla jednotlivých součástek

DSE - Design Software for Electrotechnology

Kategorie: Ostatní

Již nějakou dobu se věnuji psaní programu s názvem DSE - Design Software for Electrotechnology. A nyní přišel čas ho představit. Jedná se o software pro podporu vývoje elektronických zařízení.

ASCII tabulka

Kategorie: Ostatní

ASCII ( American Standard Code for Information Interchange) Je to kódová tabulka definující binární vyjádření číslic znaků anglické abecedy a speciálních a řídících znaků. ASCII používalo původně 7 bitový formát, nyní se používá formát osmibitový, do nějž byly přidány znaky abeced jiných jazyků.

Stručné výsledky z Google Analytics na roky 2010 a 2011

Kategorie: Ostatní » Ruzné

Tentokráte žádný technické ani matematický článek, ale prostá číselná fakta o tom jak se webu daří a kolik lidí sem zavítá.

Obvody softstart bez transformátoru

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Viděl jsem spoustu různých zapojení obvodů softstart, ale většina z nich byla použita v zařízeních s transformátorem. Pro generování zpoždění pro sepnutí relé využívala právě nižší napětí z transformátoru. Pokud ale máte aplikaci, kde se využívá pouze síťové napětí, a nechcete nebo nemůže investovat do malého "trafíčka", můžete využít některé z následujících zapojení.

Generátor náhodných čísel

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Pro spoustu aplikací stačí generátory pseudonáhodných čísel, ale ty mají jisté vlastnosti, jako například periodicitu sledu pulzů. Pokud signál periodicky vzorkuje a vytváříme z něj například osmibitové číslo, tak se sekvence za určitou dobu začne opakovat. To by se u následujícího zapojení stát nemělo, protože zpracovává šum.

Tester tyristorů

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Jednoduché zapojení na testování tyristorů se světelnou signalizací. Je sestavené pouze z diskrétních součástek a většinu těchto součástek najdete v šuplíku.

Jednotlačítkový spínač ON-OFF s obvodem 4013

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Byl jsem požádán, abych upravil konstrukci jednotlačítkového ON-OFF spínače (o kterém píši v tomto článku) tak, aby pracoval s napájením 14 voltů, aby tlačítko bylo jedním pólem připojeno k napájecímu napětí a cívka relé byla jedním pólem zeměná.

Optobrána – obvod 555 (556) a infračervené LED v akci

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Tento obvod byl navržen tak, aby se umístil na schodiště, a při vstoupení na schodiště z kterékoliv z obou stran rozsvítil světlo. Chtěl jsem to vymyslet bez MCU a výsledek je tu.

Dvoutlačítkový on-off spínač s prioritou vybraného tlačítka

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Zapojení je postaveno na obvodu 7400, který tvoří klasický obvod RS a obvod priority jednoho z tlačítek. Na výstupu jsou hodnoty logiky TTL a to jak podle tlačítek on, off, (výstup out) tak i jejich invertovaná hodnota (výstup /out).

Jednotlačítkový on-off spínač

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Určitě už jste mnozí z vás hledali způsob jak konkrétní zátěž či obvod zapínat i vypínat jediným tlačítkem. Existují různá zapojení jak s integrovanými obvody, tak v diskrétním provedení. Já už jistou dobu používám zapojení s integrovaným obvodem 40106. Je to 6x Schmittův invertor.

Zdroje proudu

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Někdy je prostě potřeba zdroj proudu. Ne, že by to bylo moje oblíbené téma, ale asi každý bastlíř se někdy ocitne před problémem, si takový zdroj proudu zkonstruovat.


Novinky Další novinky

[25. 06.]  A tentokráte vás zdravím z města New York.
[17. 06.]  Zdravim vas z Bostonu vazeni ctenari.
[10. 03.]  Tak jsem pro Vás připravil novou anketu. A snažím se pokračovat na projektu jehož výsledky bych zde rád zveřejnil, ale poněkud mě brzdí diplomová práce a práce.
[30. 01.]  Omlouvám se za nečinnost způsobenou značným nedostatkem času. Nevím, ale jestli se mi to podaří změnit. To víte, člověk stárne a jeho čas je potřeba jinde než na internetu.
[07. 03.]  Po dlouhé době jsme pro vás přichystali novou anketu - najdete ji níže v pravém panelu.

Reklama

Sádrokartony Karel Richter - sádrokartony a suché stavby Brno

Okruháři.cz

Virtuální operátor GoMobil - levné volání

Programujte.com

Léčivé obrazy - enkaustika Lenka Blažíková

Keramika Věra Coufalová - užitková keramika

Anketa

Jaký další modul byste ocenili v softwaru DSE?

RC články - pasivní

RC články - aktivní

Normované filtry

Syntetické indukčnosti

Materiálové tabulky

COM terminál

Design pro 555

Výpočet transformátoru

Výpočet uPásku

Výpočet štěrbinového vedení

Návrh Step-Up měniče

Návrh invertujícího měniče

Transfigurace trojúhelník-hvězda

Předřadník a bočník