8bitu.cz - ezin o elektronice, eletrotechnice a matematice

Jít k navigaci - Jít k vyhledávání


Komplexní čísla

Kategorie: Matematika

Komplexní čísla jsou matematickým aparátem, který je v jistých odvětvích elektrotechniky naprosto nezbytný. Umožňují nám například odmocnit záporné číslo nebo počítat obvody s prvky, které mají setrvačný charakter.

Obvody softstart bez transformátoru

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Viděl jsem spoustu různých zapojení obvodů softstart, ale většina z nich byla použita v zařízeních s transformátorem. Pro generování zpoždění pro sepnutí relé využívala právě nižší napětí z transformátoru. Pokud ale máte aplikaci, kde se využívá pouze síťové napětí, a nechcete nebo nemůže investovat do malého "trafíčka", můžete využít některé z následujících zapojení.

728x90.gif Reklamní sdělení

Maple 4 - 2D Grafy

Kategorie: Matematika

Tento díl bude zaměřen na vykreslování 2D grafů, a to v klasických, logaritmických či semilogaritmických i polárních souřadnicích. Naučíme se, jak nastavit parametry grafu a jak vytvořit grafy do nekonečna.

Maple 3 - Komplexní čísla

Kategorie: Matematika

Tento díl je zaměřen na komplexní čísla a práci s nimi. Komplexní čísla budeme používat jak ve složkovém, tak i v goniometrickém a exponenciálním tvaru. Podíváme se na to, jak se s komplexními čísly pracuje, jak z nich získat reálnou nebo imaginární část, absolutní hodnotu nebo argument. A na závěr se podíváme na řeckou abecedu.

Převodníky z 10b kódu na 4 digity

Kategorie: Programování MCU

Některé modely mikrokontrolerů PIC jsou vybaveny 10b AD převodníkem. Výstupní data jsou ale v dosti nepříjemném tvaru. Převedeme je tedy pomocí následujícího kódu na 4x BCD, který už můžeme zobrazit třeba na LED Display. Kód navíc umožňuje násobit číslo konstantou 1-9, to se může hodit například při použití děliče na vstupu nebo na úpravu rozsahu.

PicoGate Logic

Kategorie: Číslicová technika

Vaše zařízení mohou být zase o kus menší a mohou mít menší spotřebu. Jednoduché, dvojté a trojté logické prvky v pouzdrech SMD.

Newtonova (Babylonská) metoda hledání odmocniny

Kategorie: Matematika

Tato metoda byla objevena, jak již název napovídá, velmi, velmi dávno a pokud někdy budete nutně potřebovat spočítat odmocninu a zrovna nebudete mít po ruce kalkulačku nebo počítač, a ani kamaráda, který umí všechny odmocniny z hlavy, stačí mít kousek papíru, čím psát a v hlavě tento postup.

Generátor náhodných čísel

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Pro spoustu aplikací stačí generátory pseudonáhodných čísel, ale ty mají jisté vlastnosti, jako například periodicitu sledu pulzů. Pokud signál periodicky vzorkuje a vytváříme z něj například osmibitové číslo, tak se sekvence za určitou dobu začne opakovat. To by se u následujícího zapojení stát nemělo, protože zpracovává šum.

Ovládání PORTx přes COM port

Kategorie: Programování MCU

Ovládání jednotlivých pinů portů mikrokontroleru pomocí instrukcí posílaných přes COM (RS232). Při využití bitů 3-6 lze adresovat až 16 portů. Teoreticky by tedy bylo možné adresovat až 128 pinů.

Maple 2 - Funkce a Konstanty

Kategorie: Matematika

V tomto článku se podívám, jakým způsobem lze vytvořit vlastní funkce, a to jak jedné, tak i více proměnných, a dále na pár funkcí, které nám zpříjemní práci s dalšími funkcemi a polynomy. A podíváme se i na funkce definované po částech.

Tester tyristorů

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Jednoduché zapojení na testování tyristorů se světelnou signalizací. Je sestavené pouze z diskrétních součástek a většinu těchto součástek najdete v šuplíku.

Jednotlačítkový spínač ON-OFF s obvodem 4013

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Byl jsem požádán, abych upravil konstrukci jednotlačítkového ON-OFF spínače (o kterém píši v tomto článku) tak, aby pracoval s napájením 14 voltů, aby tlačítko bylo jedním pólem připojeno k napájecímu napětí a cívka relé byla jedním pólem zeměná.

Maple 1 - seznámení se základními příkazy

Kategorie: Matematika

Nový seriál o vynikajícím matematickém programu MAPLE. Postupně se spolu prohrabeme příkazy a funkcemi, které nám tento program poskytuje. Ukážeme si, jak pomocí něj řešit rozličné matematické úlohy, ale určitě ho neprojdeme komplet, protože to by bylo na hodně dlouho. Chtěl bych se zaměřit hlavně na užitečné a často používané příkazy...

Optobrána – obvod 555 (556) a infračervené LED v akci

Kategorie: Ostatní » Bastlení

Tento obvod byl navržen tak, aby se umístil na schodiště, a při vstoupení na schodiště z kterékoliv z obou stran rozsvítil světlo. Chtěl jsem to vymyslet bez MCU a výsledek je tu.

Osciloskop - Okno do světa elektroniky

Kategorie: Měření

Osciloskop je přístroj, který slouží pro grafické znázornění napěťového průběhu na obrazovce. V běžném režimu toto napětí zobrazuje v závislosti na čase.


Novinky Další novinky

[25. 06.]  A tentokráte vás zdravím z města New York.
[17. 06.]  Zdravim vas z Bostonu vazeni ctenari.
[10. 03.]  Tak jsem pro Vás připravil novou anketu. A snažím se pokračovat na projektu jehož výsledky bych zde rád zveřejnil, ale poněkud mě brzdí diplomová práce a práce.
[30. 01.]  Omlouvám se za nečinnost způsobenou značným nedostatkem času. Nevím, ale jestli se mi to podaří změnit. To víte, člověk stárne a jeho čas je potřeba jinde než na internetu.
[07. 03.]  Po dlouhé době jsme pro vás přichystali novou anketu - najdete ji níže v pravém panelu.

Reklama

Sádrokartony Karel Richter - sádrokartony a suché stavby Brno

Okruháři.cz

Virtuální operátor GoMobil - levné volání

Programujte.com

Léčivé obrazy - enkaustika Lenka Blažíková

Keramika Věra Coufalová - užitková keramika

Anketa

Jaký další modul byste ocenili v softwaru DSE?

RC články - pasivní

RC články - aktivní

Normované filtry

Syntetické indukčnosti

Materiálové tabulky

COM terminál

Design pro 555

Výpočet transformátoru

Výpočet uPásku

Výpočet štěrbinového vedení

Návrh Step-Up měniče

Návrh invertujícího měniče

Transfigurace trojúhelník-hvězda

Předřadník a bočník