Jít k navigaci - Jít k vyhledávání


Seriál - PIC16F84 - 1 - Úvod

27. 10. 06 - 13:15. Napsal Jiří Chytil. Přečteno 18328x.

V tomto seriálu nebo snad dokonce kurzu bych vás chtěl seznámit s mikrořadičem PIC16F48 a nejen s ním. Postupně, pro někoho možná v trochu zvláštním pořadí, se naučíme jak s mikrořadičem zacházet.

468x60.gif Doporučujeme virtuálního opertátora GoMobil.cz | Reklamní sdělení

Nepájivé pole

Osobně hodlám tento kurz pojmout dost netypickým způsobem. A co byste si měli pod názvem netypický způsob představit? No, když se podíváte do většiny knížek najdete v nich spoustu a spoustu teorie. A než se vůbec dostanete k onomu zapojování a programování, tak s knížkou možná i seknete nad rozečtenou 26 instrukcí. Já vás ale v tomto seriálu rozhodně nudit nehodlám. Chci vám látku přinášet nějakým způsoben postupně. Tak abyste měli stále co dělat, mohli zkoušet a programovat a nemuseli čekat, až uveřejním zapojení programátoru nebo něčeho takového. Prostě tak abyste mohli hned začít.

Ještě než se pustím do rozepisování nějaké problematiky, zmíním se o tom, že tento seriál vzniká zároveň s ročníkovou prací o mikrořadičích PIC. To by do jisté míry měla být záruka toho, že nezůstane nedokončený.

Jak vidíte v nadpisu, díl je označený jako nultý, to znamená, že se v něm nic nového učit nebudeme, je to taková úvodní hodina. Jako každý rok ve škole řekneme si tedy, bez čeho se dále neobejdeme. No, v prvé řadě je to počítač s funkčním sériovým portem. Potom je to programátor, ten si přespříští díl vyrobíme, dále samozřejmě samotný mikrořadič a některé další součástky a teď asi ta největší investice a tím je nepájivé pole o něm se ještě zmíním na konci kapitoly. A potom to bude software, ale o tom všem si povíme v příštích dílech. Toto by pro teď mohlo stačit. No a příště si v rychlosti povíme něco o PIC16F84, abychom se nepouštěli do něčeho o čem nevíme vůbec nic.

Na závěr ještě požadavky na čtenáře. Je nutnost znát nějaké základy číslicové techniky a optimální je za sebou již mít nějaká zapojení, byť jednoduchá. A dále je to znalost elektroniky, bez které by se vám některé děje jen těžko chápali. Samozřejmě si to můžete přečíst i bez těchto znalostí, ale myslím že z toho moc mít nebudete.

Nepájivé pole

Nepájivých polí se vyrábí několik druhů a také se prodávají za různé ceny (i stejné výrobky). Viz. Tyto adresy:
Conrad
GME
Tato nepájivá pole mají vhodné rozměry a řekl bych dostatečný počet "dírek" na to aby vám stačily. Nepájivé pole je dnes =pro bystlíře řekl bych nutností. Pracuje se bez něj opravdu blbě.

Korekturu provedl Petr BlažíkAutor
Jiří Chytil

Jiří Chytil27 let

Šéfredaktor 8bitu.cz. V současné době je studentem doktroského studia na Ústavu teoretické a experimantální elektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Mezi jeho koníčky patří elektrotechnika, bastlení, programování a hudba.


Novinky Další novinky

[25. 06.]  A tentokráte vás zdravím z města New York.
[17. 06.]  Zdravim vas z Bostonu vazeni ctenari.
[10. 03.]  Tak jsem pro Vás připravil novou anketu. A snažím se pokračovat na projektu jehož výsledky bych zde rád zveřejnil, ale poněkud mě brzdí diplomová práce a práce.
[30. 01.]  Omlouvám se za nečinnost způsobenou značným nedostatkem času. Nevím, ale jestli se mi to podaří změnit. To víte, člověk stárne a jeho čas je potřeba jinde než na internetu.
[07. 03.]  Po dlouhé době jsme pro vás přichystali novou anketu - najdete ji níže v pravém panelu.

Reklama

Sádrokartony Karel Richter - sádrokartony a suché stavby Brno

Okruháři.cz

Virtuální operátor GoMobil - levné volání

Programujte.com

Léčivé obrazy - enkaustika Lenka Blažíková

Keramika Věra Coufalová - užitková keramika

Anketa

Jaký další modul byste ocenili v softwaru DSE?

RC články - pasivní

RC články - aktivní

Normované filtry

Syntetické indukčnosti

Materiálové tabulky

COM terminál

Design pro 555

Výpočet transformátoru

Výpočet uPásku

Výpočet štěrbinového vedení

Návrh Step-Up měniče

Návrh invertujícího měniče

Transfigurace trojúhelník-hvězda

Předřadník a bočník