Jít k navigaci - Jít k vyhledávání


Expandér ladičky pro akustickou kytaru

10. 03. 09 - 11:06. Napsal Jiří Chytil. Přečteno 7649x.

Ke svojí kytaře jsem si koupil ladičku Ibanez MU-40, ale že by mi vyhovovala, to se moc říct nedá. Melodické struny E, H, G šly naladit krásně, ale naladit basové struny D, A, E už byl trošku problém. A to bylo potřeba vyřešit.

468x60.gif Doporučujeme virtuálního opertátora GoMobil.cz | Reklamní sdělení

První, co mě napadlo, bylo využití principu, jakým se snímá pohyb strun na elektrické kytaře a jack 6,3mm v ladičce. Tak jsem využil toho, co jsem již měl rozestavené z projektu eBow. Využil jsem jak stejný snímací mechanizmus, tak i stejný předzesilovač, jehož výstup je přiveden na vstup ladičky.

schéma zapojení
Obrázek č. 1 - Schéma zapojení expanderu

Odpory R1 a R2 slouží jako napěťový dělič, který dodává na neinvertující vstup polovinu napájecího napětí. Já jsem použil hodnoty 150k, protože jich mám doma zbytečně moc. Poměr rezistorů R4 a R5 určuje zesílení celého přípravku. Já jsem použil odpory R5=6M8 a R4=1k. Oba kondenzátory jsou použity 100n

Zapojení fungovalo na poprvé ? no ono taky aby, ne nebylo na tom nic těžkého. A ladit s tím je radost. Jen prozatímní mechanické provedení trošku pokulhává, jak se ostatně můžete přesvědčit na fotkách.

Expandér se zapíná zasunutím jacku, a nemá z důvodu úspory energie žádnou signalizaci zapnutí. Není však spínán přes kontakt jacku ale mikrospínačem přilepeným k samici jacku. Spínání přes kontakty jacku se mi nezdá jako zrovna košer řešení.

foto foto foto foto foto foto
Obrázky č. 2-7 - Fotografie expanderu


Autor
Jiří Chytil

Jiří Chytil27 let

Šéfredaktor 8bitu.cz. V současné době je studentem doktroského studia na Ústavu teoretické a experimantální elektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Mezi jeho koníčky patří elektrotechnika, bastlení, programování a hudba.


Novinky Další novinky

[25. 06.]  A tentokráte vás zdravím z města New York.
[17. 06.]  Zdravim vas z Bostonu vazeni ctenari.
[10. 03.]  Tak jsem pro Vás připravil novou anketu. A snažím se pokračovat na projektu jehož výsledky bych zde rád zveřejnil, ale poněkud mě brzdí diplomová práce a práce.
[30. 01.]  Omlouvám se za nečinnost způsobenou značným nedostatkem času. Nevím, ale jestli se mi to podaří změnit. To víte, člověk stárne a jeho čas je potřeba jinde než na internetu.
[07. 03.]  Po dlouhé době jsme pro vás přichystali novou anketu - najdete ji níže v pravém panelu.

Reklama

Sádrokartony Karel Richter - sádrokartony a suché stavby Brno

Okruháři.cz

Virtuální operátor GoMobil - levné volání

Programujte.com

Léčivé obrazy - enkaustika Lenka Blažíková

Keramika Věra Coufalová - užitková keramika

Anketa

Jaký další modul byste ocenili v softwaru DSE?

RC články - pasivní

RC články - aktivní

Normované filtry

Syntetické indukčnosti

Materiálové tabulky

COM terminál

Design pro 555

Výpočet transformátoru

Výpočet uPásku

Výpočet štěrbinového vedení

Návrh Step-Up měniče

Návrh invertujícího měniče

Transfigurace trojúhelník-hvězda

Předřadník a bočník